Geneza powstania spółki

Jezioro Białe Włodawskie położone w południowej części gminy Włodawa, wyróżnia się wodami pierwszej klasy czystości, lustrem wody o pow. 106,4 ha, głębokością 33,6 m. i objętością wody 14.988 tys. m3 oraz piaszczystymi brzegami. Ze względu na swoje wyjątkowe walory oraz położenie w Otulinie Sobiborskiego Parku Krajobrazowego już w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, zostało intensywnie zabudowane licznymi ośrodkami wypoczynkowymi zakładów pracy lubelszczyzny, ale i z Warszawy.

Wraz z powiększaniem się terenów zabudowanych, narastał problem zanieczyszczenia wód jeziora ściekami z nieszczelnych szamb oraz potrzeba corocznego zaopatrzenia w wodę dużej już aglomeracji wypoczynkowej. Wody Jeziora Białego z początkowo pierwszej klasy czystości (nadawały się do picia), w połowie lat osiemdziesiątych przeszły do klasy drugiej. Zanieczyszczenia wód były już widoczne gołym okiem. Jezioro Glinki położone w odległości 750m na północny-wschód od Jeziora Białego z lustrem wody o powierzchni 46,9 ha, głębokości 8,8m i objętości wody 1.343 tys. m3 przepływowe, porośnięte, wymagało oczyszczenia nie tylko z dopływających zanieczyszczeń, które prowadzi rzeka Tarasienka zasilająca je swoimi wodami.

Problem zauważono już w latach siedemdziesiątych, kiedy na zlecenie Powiatowego Ośrodka Sportu i Rekreacji we Włodawie w 1975r. opracowano pierwszy program kanalizacji z oczyszczalnią ścieków dla ośrodków wypoczynkowych n/ J. Białym. Działania ówczesne zakończyły się na programie. Po zmianach administracyjnych w Polsce, kolejne działania podjęło nowe województwo chełmskie. W 1980r. uchwalono miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla zespołu jezior Białe – Glinki, a w jego konsekwencji, także nowy program wodociągów i kanalizacji z uwzględnieniem także drugiego Jeziora Glinki, gdzie wyznaczono zgodnie z zapotrzebowaniem nowe tereny wypoczynkowe. Całość aglomeracji zaprojektowano na 15 tys. osób, czyli wielkość porównywalną z liczbą ludności pobliskiej Włodawy.

Realizacja kolejnego już programu utknęła jednak w martwym punkcie, gdyż budowa od podstaw infrastruktury wodno – kanalizacyjnej okazała się przedsięwzięciem zbyt trudnym i kosztownym dla budżetu byłego już województwa chełmskiego.

Proces degradacji Jeziora Białego postępował nadal. Przełom nastąpił, gdy w rozwiązanie problemu zaangażował się Marian Tarnas ówczesny Dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Urzędu Wojewódzkiego w Chełmie oraz wielki pasjonat ochrony środowiska Tadeusz Garbaciak – Naczelnik Miasta Włodawa.

Równocześnie znany był bardzo uciążliwy problem zanieczyszczania ściekami garbarskimi rzeki Bug, która w dalszym swym biegu graniczy z 15-tysięcznym miastem Włodawa.

Miejscowe zakłady garbarskie posiadały mało efektywną mechaniczno-chemiczną oczyszczalnię, z której podczyszczone jedynie chemicznie i bardzo uciążliwe ścieki garbarskie odprowadzane były rowem otwartym do odbiornika.

Postanowiono połączyć te dwa problemy ze sobą.

Wykorzystując doświadczenia zebrane w kraju oraz duże zainteresowanie właścicieli ośrodków wypoczynkowych likwidacją szamb, zaproponowali oni utworzenie spółki wodno – ściekowej. 18 grudnia 1984r. pierwszych 37 właścicieli ośrodków wypoczynkowych wspólnie z gminą Włodawa, stołectwem wsi Okuninka i Nadbużańskimi Zakładami Garbarskimi utworzyło Spółkę Wodną Jezioro Białe – Glinki.

Spółka została zarejestrowana w księdze wodnej 16 stycznia 1985r. i z tym dniem rozpoczęła swoją działalność.

Celem statutowym spółki było:

 

  • wykonanie ujęcia wody wraz z siecią wodociągową oraz kanalizacji wraz z oczyszczalnią ścieków,
  • utrzymanie i eksploatacja w/w urządzeń.

 

Spółka osiągnęła te cele, a po zmianie, statut dostosowano do aktualnych potrzeb.
Cele te, obecnie zapisano jako:

 

  • zapewnienie wody dla ludności, w tym uzdatnianie i dostarczanie wody,
  • ochrona wód przed zanieczyszczeniem, w tym odprowadzanie i oczyszczanie ścieków.
18.12.1984r.
Walne Założycielskie Zgromadzenie Członków i uchwalenie Statutu.

 

 
16.01.1985r.
rejestracja Spółki w Księdze Wodnej Województwa Chełmskiego

 

 
31.07.1985r.
uchwalenie pierwszego planu działalności inwestycyjnej na lata 1986-1995.

 

 
26.04.1988r.
wprowadzenie wykonawcy na plac budowy sieci kanalizacyjnej nad Jezioro Glinki w Orchówku.

 

 
08.06.1989r.
wmurowanie kamienia węgielnego pod oczyszczalnię ścieków w Orchówku.

 

 
30.09.1993r.
przekazanie do eksploatacji biologicznej oczyszczali ścieków etap wraz z I etapem kanalizacji.

 

 
30.06.1995r.
przekazanie do eksploatacji stacji wodociągowej w Okunince wraz z zakończeniem budowy głównych sieci wodociągowych i kanalizacyjnych dla zespołu jezior Białe – Glinki.

 

 
10.05.1996r.
podjęcie decyzji o realizacji sieci rozdzielczych wod.-kan. dla obszarów rekreacji indywidualnej nad jeziorami Białe – Glinki.

 

 
31.12.2000r.
zakończenie budowy rozdzielczych sieci wodociągowych i kanalizacyjnych nad Jeziorem Glinki.

 

 
14.05.2002r.
wstąpienie Spółki do Krajowego Forum Spółek Wodnych.

 

 
20.04.2004r.
zakończenie budowy sieci rozdzielczych wodociągowych i kanalizacyjnych nad J. Białym oraz w rejonie doliny rzeki Tarasienki (Okuninka-Orchówek).

 

 
30.06.2004r.
zakończenie budowy sieci przesyłowej ścieków bytowych i garbarskich do systemu kanalizacji i oczyszczalni ścieków we Włodawie wraz z modernizacją przepompowni ścieków PII w Orchówku.

 

 
10.12.2004r.

– zakup sprzętu specjalistycznego:
pogotowie wodno – kanalizacyjne na podwoziu samochodu dostawczego z pełnym wyposażeniem do eksploatacji, konserwacji i remontów urządzeń,
– urządzenie ssąco-płuczące o pojemności 2200 l do czyszczenia i płukania kanalizacji na podwoziu lekkiego samochodu ciężarowego.
– agregat prądotwórczy przewoźny 50 kW dla stacji wodociągowej

15.12.2004r.
zakończenie budowy monitoringu pracy stacji wodociągowej, przepompowni ścieków i kanalizacji podciśnieniowej.

 

 
31.12.2006r.

zakończenie budowy 2-ch garaży:
– na agregat prądotwórczy na terenie stacji wodociągowej (J.Białe),
– na urządzenie ssąco płuczące na terenie przepompowni ścieków PI (J.Białe)

zakończenie przebudowy pomieszczeń biurowych w Orchówku (siedziba Spółki).

11.09.2009r.
Podpisanie umowy z Województwem Lubelskim o dofinansowanie Projektu “Rozbudowa i modernizacja wodociągów i kanalizacji w regionalnym Centrum Rekreacji i Wypoczynku Województwa Lubelskiego – okuninka – Orchówek w ramach RPOWL na lata 2007-2013, Osi Priorytetowej VI Środowisko i czysta energia. Działanie 6.1 Ochrona i kształtowanie środowiska, kategoria I Gospodarka wodno – ściekowa, współfinansowanego z dotacji rozwojowej. w rejonie doliny rzeki Tarasienki (Okuninka-Orchówek).
 
15.12.2011r.

Zakończenie rzeczowe realizacji Projektu “Rozbudowa i modernizacja wodociągów i kanalizacji w regionalnym Centrum Rekreacji i Wypoczynku Województwa Lubelskiego – Okuninka – Orchówek”. W ramach Projektu zrealizowano:Rozbudowę i modernizację stacji wodociagowej w Okunince o wydajności docelowej 3760m3/d.
Rozbudowano i zmodernizowano 5,56 km sieci wodociągowych w msc. Okuninka i Orchówek (J.Glinki).
Wybudowano 8,93 km nowych sieci kanalizacji sanitarnej grawitacyjno – podciśnieniowo – tłocznej w msc. Okuninka i Orchówek, w tym dwie nowe pompownie ścieków.
Zmodernizowano bezwykopowo nieszczelne odcinki kolektora sanitarnego betonowego Dn 0,6 – 0,8m w msc. Orchówek (J.Glinki), L=0,42 km.
Zmodernizowano główną pompownię próżniowo – tłoczną w Okunince wraz z częscią energetyczną, sterowania i AKPiA.
Zmodernizowano główną pompownię tłoczną w Orchówku (J.Glinki) przesyłającą wszystkie ścieki z msc. Okuninka i Orchówek do oczyszczalni we Włodawie.
Zmodernizowano trzy lokalne pompownie ścieków w msc. Okuninka i Orchówek – Tarasiuki.
Rozbudowano system monitoringu dla kanalizacji i wodociągów oraz zarządzania przedsiębiorstwem, w tym system zarządzania sieciami wod.-kan. (GIS) oraz oprogramowanie przedsiebiostwa z programem inkasendzkim – zbyt wody.
Zakupiono dwa agregaty prądotwórcze dla 2-ch głównych przepompowni w msc. Okuninka (PI – 70 kW) i Orchówek (PII – 50 kW). Łącznie z agregaterm już posiadanym na stacji wodociagowej w Okunince oraz przewoźnym agregatem na pogotowiu technicznym, posiadamy pełne zabezpieczenia dostawy energii elektrycznej na wypadek awarii w sieciach emnergetycznych.

25.05.2017

Podpisano umowę z firmą Most Sp z o.o. Lublin na dostawę, montaż i uruchomienie automatycznego filtra ze

30.06.2017
Rozpoczęto eksploatację stacji uzdatniania wody

 

 
12.03.2021r.
Zawarto umowę o dofinansowanie projektu w ramach Działania 4.2 RPO w 2014-2020 na budowę instalacji fotowoltaicznych w miejscowości Orchówek i Okuninka.
– Przepompownia P-II- Orchówek – 19,84kW
– Stacja Wodociągowa – Okuninka – 26,97kW
W listopadzie 2021r instalację przyłączono do sieci elektroenergetycznej PGE. Produkcja energii elektrycznej z nowo wybudowaną instalacją OZE zapewniają wytworzenie 51,00MWhe/rok.